Web-Design-Advice-2.jpg

انتخاب و بررسی کالای وارداتی و فروشندگان آن

انتخاب کالای وارداتی یک تصمیم تخصصی است و باید مبتنی بر دانش و تجربه باشد و بسیاری از مباحث تحقیقاتِ بازار و پیش‌بینی فروش در آن نقش موثر دارند اما به‌صورت کلی چند سوال اساسی برای انتخاب کالای وارداتی مطرح است:

    آیا واردات آن مجاز است؟
    چه مجوزهایی احتیاج دارد؟‌ (مثلاً از محیط زیست یا بهداشت)
    هزینه‌ی وارد کردن آن چقدر می‌شود؟ (مالی و زمانی)
    آیا تعرفه‌ی ترجیحی دارد؟ (گاهی وارد کردن بعضی اقلام از یک یا چند کشور مشخص شامل تخفیف در تعرفه‌ی گمرکی می‌شود که در این حالت به تعرفه‌ی آن ترجیحی گفته می‌شود)
    آیا کالای انتخاب شده مشمول استانداردهای اجباری است؟ (برای ترخیص چنین کالاهایی باید گواهی بازرسی دال بر استاندارد بودن کالا ارائه شود)

ممکن است از نظر شرایط بازار، واردات یک کالا منطقی و توجیه‌پذیر باشد اما با در نظر گرفتن سوالات بالا به این نتیجه برسیم که ریسک بالایی دارد یا به کل منطقی نیست.
چگونه تعرفه ها، مجوزهای مورد نیاز و حقوق ورودی یک کالا را پیدا کنیم؟

تمامی کالاهای وارداتی در کتاب قوانین واردات و صادرات طبقه‌بندی شده‌اند و برای دریافت آن می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

http://farsi.tpo.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=24254

 صفحات اولیه‌ی این کتاب به آخرین قوانین واردات و صادرات اختصاص دارد و در ادامه‌ی آن فهرست گروه بندی کالاها را مشاهده می‌کنید؛ اول کالای مورد نظرتان را در این فهرست پیدا کنید (اگر شماره تعرفه را بدانید کارتان راحت‌تر است).

 در جدول، ستونی به نام ملاحظات وجود دارد که اگر با دایره‌ی مشکی پر شده باشد یعنی واردات آن کالا ممنوع است و اگر مربع مشکی داشته باشد  به اخذ مجوز از نهادهای دولتی نیاز دارد که شرایط آن در ابتدای هر فصل از کتاب توضیح داده شده است.

 ستون دیگری با عنوان حقوق ورودی وجود دارد که با عدد درج شده در آن می‌توانید مبلغ پرداختی به گمرک را محاسبه کنید و در گام چهارم با شیوه‌ی انجام آن آشنا خواهید شد.

 در مورد تعرفه‌های ترجیحی کمی بالاتر صحبت کردیم و اگر واردات یک کالا شامل این تعرفه باشد در جدول مشخص است.
چگونه بفهمیم که کالای وارداتی مشمول استاندارد اجباری است؟

فهرست این کالا‌ها همیشه ثابت نیست و پیوسته تغییر می‌کند، پس باید از آخرین مصوبات اداره استاندارد استفاده کنید که معمولاً در لینک زیر آپلود می‌شود: ( در این لینک، فایل کالاهای مشمول استانداردهای اجباری را دانلود کنید)

http://isiri.gov.ir/Portal/home/?141143

برای برای ترخیص کالاهای مشمول استاندارد، می‌توانید از گواهی شرکت‌های بازرسی خارجی یا داخلی استفاده کنید که در بخش‌های بعدی همین مقاله بررسی شده است.

کالای دلخواه‌مان را از چه کشوری وارد کنیم؟

بسیاری از اطلاعات ارزشمندِ شرکت‌ها و شرایط واردات از کشورهای مختلف را می‌توانید با مراجعه به اتاق‌های بازرگانی (مثلاً اتاف ایران-پاکستان) به دست بیاورید و با مقایسه‌ی آن‌ها تصمیم‌گیری کنید، ضمناً برای یک ارزیابی دقیق به استعلام قیمت‌های حمل‌ونقل و فروش و بازرسی و … نیاز خواهید داشت که جلوتر بررسی می‌کنیم.
چگونه فروشندگان کالا را پیدا کنیم؟

محصولات بسیاری از تامین‌کنندگان در سایت هایی همچون آمازون و علی بابا و … قابل شناسایی هستند، همچنین شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی داخلی و خارجی، جست و جو در اینترنت و دانلود کاتالوگ‌ها، مراجعه به اتاق های بازرگانی، مسافرت به کشورهای هدف، مشاوره با شرکت‌های تامین‌کننده یا دفاتر بازرگانی و … روش های رایجی در شناسایی تامین‌کنندگان هستند.

در ضورت امکان، یکی از عاقلانه‌ترین راهکارها (حداقل برای افراد آماتور) استفاده از تجربیات افراد یا شرکت‌هایی است که به تازگی کالای مشابهی را وارد کرده‌اند و می‌توانند تجربیات ارزشمندی در خصوص اعتبار فروشندگان و نحوه‌ی همکاری با آن‌ها در اختیارتان قرار دهند.

ضمناً برای اعتبار سنجی فروشندگان می‌توانید از دقاتر بازرگانی ایران در کشور مقصد استعلام بگیرید.

مقالات پیشنهادی