Web-Design-Advice13.jpg

مرزهای ترکیه برای واردات و صادرات کالا

  • تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1400

مرز رازی - کاپی کوی

این مرز در استان آذربایجان غربی و در نزدیکی ارومیه قرار دارد و در طرف دیگر مرز نیز گمرک کاپی کوی ترکیه قراردارد که در نزدیکی شهر وان این کشور است. ترخیص مسافران نیز از این گمرک انجام می شود و روزانه تا 5 هزار مسافر از این گمرک جا به جا می شوند. گمرک کاپوی کوی یک گمرک تجهیز شده به اسکنر ریلی و سگ مواد یاب است و محموله هایی که از این گمرک منتقل می شوند مورد بررسی قرار می گیرند.

 

مرز سرو – اسن دره

گمرک سرو در استان آذربایجان غربی و حدود یک ساعت با شهر ارومیه فاصله دارد. در کشور ترکیه نیز گمرک " اسن دره" است که فاصله این گمرک تا شهر وان به سه ساعت می رسد. این گمرک مجهز به اسکن کامیونی و چمدانی و سگ مواد یاب است. تعداد مسافری که روزانه از این مرز جا به جا می شوند به 1800 نفر می رسد و حدود 40 کامیون نیز تردد روزانه در این مرز دارد.

 

مرز بازرگان – گوربولاغ

گمرک مرزی بازرگان در استان آذربایجان غربی قرار دارد . این گمرک از کشور ترکیه به نام مرز گمرک گوربولاغ نام گرفته که روزانه بیش از 1500 نفر از این مرز تردد می کنند.گمرک گوربولاغ نیز اسکنر کامیونی و چمدانی و سگ های موادیاب و سیگاریاب و مواد منفجره یاب دارد. در مرز گوربولاغ در هنگام عبور کامیون های ورودی به ترکیه، فقط شماره کامیون را ثبت می کنند و سپس راننده در داخل محوطه گمرکی و فضای وسيع به کیوسک کنترل گذرنامه مراجعه می کند. گمرک از برخی محموله های ورودی نمونه برداری و کامیون را عازم گمرکات داخلی می نماید. بر اساس ضوابط ریسک ده درصد کامیون ها ایکس ری می شوند و در صورت موارد قطعی قاچاق، محموله بازرسی فیزیکی و در صورت ظن قاچاق، توسط سگ کنترل می شود. این شیوه باعث تسریع حرکت کامیون ها می شود. در صورتی که بار کامیون خاطی یا مظنون فاسد شدنی باشد بلافاصله در سردخانه انبار می شود. گمرک ترکیه برای اسکن کامیون ها هزینه ای دریافت نمی کند.


گمرک خوی

گمرک خوی با مرز رازی حدود 100 کیلومتر فاصله دارد. با توجه به فعالیت های صنعتی و تولیدی در این شهر واردات کالا و مواد اولیه توسط این گمرک ترخیص می شود.
با توجه به اینکه گمرک خوی در مسیر تجارت کشور های ترکیه، عراق، آذربایجان و ارمنستان قرار دارد، ایجاد رویه صادرات در این گمرکات برای حجم کاری گمرک بازرگان و سایر گمرکات مرزی ضروری به نظر می رسد.

مقالات پیشنهادی