Web-Design-Advice3.jpg

کارت بازرگانی، مقدمه ی واردات و صادرات

اخذ کارت بازرگانی نقطه‌ی آغاز بسیاری از فعالیت‌های تجاری است و  اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند به واسطه‌ی داشتن آن در عرصه‌های واردات و صادرات فعالیت کنند.
آیا برای واردات به کارت بازرگانی نیاز دارید؟

در زبان انگلیسی به کارت بازرگانی Commercial Card گفته می‌شود و به‌طور کلی تمام فعالیت‌های تجاری واردات و صادرات به آن نیاز دارند مگر مواردی که تجاری نباشند یا معافیت‌های قانونی وجود داشته باشد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.
کدام فعالیت ها غیرتجاری هستند و به کارت بازرگانی نیازی ندارند؟

واردات و صادراتی که برای کسب درآمد نباشد،  فعالیت تجاری نیست، مثلاً مسافری که چند قلم کالا را به عنوانِ سوغاتی به کشور وارد می‌کند در حقیقت کار تجاری نکرده است و به کارت بازرگانی نیازی ندارد؛ هر چند باید دید که قانون چه ضوابطی برای تشخیص فعالیت تجاری از غیرتجاری در نظر گرفته است.

از نظر قوانین واردات ایران، موارد زیر تجاری نیستند و به کارت بازرگانی احتیاج ندارند:

۱٫ وارد کردن کالا به‌ عنوان نمونه یا برای آزمایش و بررسی؛ مثلاً شرکتی قصد دارد که یک کالا را در تعداد زیاد بخرد اما برای اطمینان، یک یا چند عدد از آن را سفارش می‌دهد تا از نظر کیفی ارزیابی کند و در صورتِ تایید گمرک می‌تواند بدون نیاز به کارت بازرگانی وارد شود.

۲٫ وارد کردن تجهیزات، ماشین آلات و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی اگر برای استفاده‌ی همان کارخانه باشد، فعالیت تجاری نیست و  کارت بازرگانی احتیاج ندارد، البته موافقت وزارت صنعت و معدن شرط است و نباید بدون هماهنگی باشد.

اگر واحد تولیدی قبلا کارت بازرگانی دریافت کرده باشد باید واردات خود را در قالب کارت بازرگانی صورت بگیرند. (برای وارد کردن این اقلام لازم است صنعتگر از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کند)

۳٫ واردات وسایل و ملزومات مورد نیازِ واحدهای تحقیقاتی، علمی، پزشکی، آموزشی، آزمایشگاهی (۱) و مواردی که مورد نیاز پیمانکاران و مشاوران است (۲) و اقلامی که فاقد ارزش قیمتی هستند، مثل کاتالوگ‌ها و کتابچه‌ها و نقشه‌های فنی (۳) در صورت اخذ مجوز از وزارت صنعت و معدن به کارت بازرگانی احتیاج ندارند.

۴٫ اقلامی که توسط نهادهای دولتی وارد می‌شوند و چون مورد نیاز کاربران ویکی‌تولید نیست، در این درس از بیانِ آن‌ها صرف‌نظر می‌کنیم.
چه افرادی از داشتن کارت بازرگانی معاف هستند ؟

همانطور که گفتیم برای فعالیت های غیر تجاری نیازی به کارت بازرگانی نیست اما قانون برای چند گروه از افراد هم معافیت قائل شده است که عبارتند از:

    بعضی شرکت‌های تعاونی به افراد مرزنشین خدمات ارائه می‌کنند و اجازه دارند که بعضی کالاهای خاص و مورد نیازِ مرزنشینان را بدون کارت بازرگانی وارد کنند؛ فهرست این اقلام را می‌توانید در کتاب مقررات صادرات و واردات پیدا کنید.

    ملوانان می‌توانند بدون کارت بازرگانی، بعضی کالاها را در تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده و برای استفاده‌ی خانوار خود (نه برای خرید و فروش) وارد کنند.

    پیله‌وران می توانند بدون کارت بازرگانی (با کارت پیله وری) اقلام مورد نیاز استان خود یا استان‌های همجوار را وارد کنند.

    کارگران ایرانی شاغل در سایر کشورها چنانچه از وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی کارنامه ی شغلی داشته باشند می‌توانند بدون کارت‌بازرگانی در تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده، برای واردات کالای مورد نظرشان اقدام کنند.

چگونه کارت بازرگانی بگیریم؟

کارت بازرگانی می‌تواند برای همه ی اشخاص حقیقی (عموم افراد) و حقوقی (افرادی که شرکت ثبت کرده اند) صادر شود و نیازمند موارد زیر است:

    نداشتن محکومیت قضایی موثر (بعضی محکومیت های قضایی در نظر گرفته نمی‌شوند)
    کارت پایان خدمت (برای آقایان)
    حداقل سه سال سابقه ی فعالیت تجاری (به تایید دو نفر که کارت بازرگانی دارند) یا داشتن مجوز فعالیت تولیدی (با هر میزان از سابقه)
    دفاتر قانونی با ارایه اظهارنامه های ثبتی
    حساب بانکی در یکی از بانک های کشور و نداشتن چک برگشتی
    کد اقتصادی
    نداشتن شغل دولتی و تمام وقت

اگر شخص حقیقی هستید (شرکت ثبت نکرده اید) به‌ جز موارد بالا باید حداقل ۲۳ سال سن، محل کسب (یک بنگاه تجاری مانند مغازه) و دیپلم (حداقل) داشته باشید و اگر شخص حقوقی هستید باید مدارک شرکت، حسن اعتبار بانکی، سند مالکیت (یا اجاره نامه ی شرکت) و گواهی پلمپ دفاتر را برای دریافت کارت بازرگانی ارائه کنید.

همچنین  دوره های آموزشی برای متقاضیان کارت بازرگانی برگزار می‌شود که شرکت در آنها برای صدور کارت الزامی است. (به استثنای افرادی که رشته‌ی تحصیلی آن‌ها به بازرگانی مرتبط است.)
انواع کارت بازرگانی و ویژگی هرکدام

کارت بازرگانی انواع مختلفی دارد که هر یک برای کاربردی خاصی صادر می‌شوند و میزان سخت گیری در صدور آنها متفاوت است:

کارت بازرگانی تجاری: برای افرادی که در حوزه‌های واردات و صادرات فعالیت می‌کنند و بازرگان هستند.

کارت بازرگانی خدماتی: برای افرادی است که در حوزه‌های خدماتی فعالیت می‌کنند و اجازه دارند که در زمینه‌ی فعالیت‌شان به واردات کالا اقدام کنند.

کارت بازرگانی موردی: بصورت موردی و برای یک بار ترخیص صادر می‌شود.

کارت بازرگانی تولیدی/ صنعتی: برای کسانی است که مجوز تولید دارند و برای تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات به واردات اقدام می‌کنند.

 

مقالات پیشنهادی