سوالات متداول

فریت به معنای اضافه‌بار مسافری است که به‌صورت تجاری حمل می‌شود. در مقابل فریت، حمل بار کارگو وجود دارد که در آن بازرگانان و تجار کالاهای وارداتی خود را از طریق شرکت‌های هواپیمایی مختلف به کشور مقصد وارد می‌کنند. هر دو روش حمل بار فریت و کارگو نوعی حمل‌ونقل تجاری به شمار می آیند ولی کارگو مخصوص تجار است. با توجه به این موضوع، برای ارسال بارهای در قالب کارگو از هواپیماهای مخصوص بار استفاده می‌شود.

حمل بار از ترکیه به ایران به دو روش ارسال هوایی و زمینی امکان‌پذیر است. حمل‌ونقل از طریق هردوی این روش‌ها درصورتی‌که از مسیر قانونی خود باشد در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

حمل هوایی یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های ارسال بار از این کشور به ایران به شمار می‌رود. زمان نهایی این روش، بسته به شرکت هواپیمایی انتخاب شده متفاوت می‌باشد؛ اما اغلب ارسال بار از این طریق، یک روز بیشتر زمان نخواهد برد. درصورتی‌که وزن بار شما بیشتر از 1500 کیلوگرم می‌باشد، پیشنهاد می‌کنیم از روش حمل هوایی استفاده کنید.

با توجه به محدودیت‌هایی که در حوزه گردشگری ترکیه وجود دارد، هر مسافر می‌تواند تنها تا حد معینی بار، در هنگام خروج از ترکیه به همراه خود داشته باشد. درصورتی‌که مسافری از این قانون سرپیچی کند، ملزم به پرداخت جریمه‌ای نسبتاً سنگین خواهد بود. پس می‌توان گفت که بهترین راه حمل بار مسافران از ترکیه به ایران، فریت است.

واردات قطعی خودرو پس از ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت به استناد ماده 8 قانون صادرات و واردات و اخذ ضوابط فنی نمایندگی خدمات پس از فروش، استاندارد، سازمان محیط زیست و بهینه سازی سوخت در صورت نو بودن، با پرداخت حقوق ورودی امکان پذیز است.

ورود دارو در حد مصرف شخصی و کم قابل ترخیص است. بیشتر از آن درصورتی که جنبه تجاری پیدا کند، مشمول اخذ ثبت سفارش و مجوزهای قانونی از قبیل وزارت بهداشت و ... و پرداخت حقوق ورودی می گردد.

ورود حیوانات و پرندگان اهلی منوط به ارائه گواهی بهداشت از کشور مبدا و تایید سازمان دامپزشکی کشورمان می باشد؛ ولیکن در صورتی که به صورت تجاری باشد، پس از ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت و پرداخت حقوق ورودی امکان پذیر است و صادرات آنها نیز منوط به ارائه گواهی بهداشت از سازمان دامپزشکی کشورمان خواهد بود. اقلام دامی یا نباتی و گونه های جانوری برای حفظ ذخایر ژنتیکی یا حفاظت محیط زسیت، طبق فهرست اعلامی از سوی سازمان های مربوطه، قابلیت صدور قطعی ندارند.

1- مشروبات الکلی 2- وسایل قمار 3- اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره 4- مواد مخدر 5- نشریات, تصاویر, فیلم, عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد. 6- هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی 7- سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند و یا ورود و صدور آنها به موجب جدول تعرفه گمرکی یا دستورالعمل های خاص ممنوع شناخته شده است. اشیاء عتیقه یا میراث فرهنگی به تشخیص سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی, قابلیت صدور قطعی ندارند. خروج اشیا عتیقه, آثار هنری اصیل, کتاب هاب خطی و سنگی, قطعات خوشنویس شده, اوراق مینیاتور و انواع سکه های گرانبها و هر نوع اشیاء تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.

وجود مسیرهای زمینی و ریلی بین دو کشور و امکان حمل و نقل ارزان دسترسی ترکیه به بازارهای بین المللی کیفیت مطلوب کالاهای تولید شده در ترکیه قیمت مناسب نسبت به کالاهای آلمانی، فرانسوی و... وجود قوانین گمرکی تسهیل کننده کاهش نرخ تعرفه واردات در چارچوب موافقت نامه های دو جانبه امکان ثبت و تاسیس شرکت در ترکیه توسط بازرگانان ایرانی وجود اتاق بازرگانی ایران و ترکیه و پیگیری مسایل مرتبط با بازرگانان ایرانی

برخی از کالاها زمانی که از ترکیه وارد کشور می شوند در فرصت بسیار کمی به فروش می رسند و مسلما این نوع کالاها سود بالایی را برای وارد کننده به همراه خواهد داشت. بیشترین کالاهایی که در لیست کالاهای وارداتی از این کشور به چشم می خورد انواع لباس می باشد. در واردات کالا از ترکیه انواع لباس به خصوص جوارب و ساپورت بسیار پرفروش می باشند، علاوه بر آن لباس های زنانه و مردانه با تنوع بالا از کالاهای وارداتی می باشند. واردات کالا از این کشور در زمینه لوازم الکتریکی نیز دارای سود می باشد از این لوازم می توان به طور مثال به ژنراتورهای قوی برق و لوازم یدکی اشاره نمود. اگر به دنبال سود تجاری بالا هستید می توانید مواد اولیه نساجی را و پلاستیکی را وارد کنید و یا انواع چراغ و وسایل روشنایی نیز از محصولات با فروش بسیار مناسبی هستند. از دیگر اجناسی که با واردات کالا از ترکیه می توانید از آن به سود خوبی برسید می توان به لوازم خانگی مانند انواع بلور و وسایل چدنی اشاره نمود.

قوانینی که برای واردات کالا از ترکیه وجود دارد با دیگر کشور ها تفاوت چندانی ندارد این دو کشور در کنوانسیونی به نام تیر عضو هستند که به موجب آن واردات کالا از ترکیه و یا صادرات به ترکیه بسیار ساده خواهد شد. بر اساس این کنوانسیون پلیس در این کشور اجازه بازکردن محموله بسته بندی شده را ندارد، فقط در صورتی که کالایی مشکوک باشد اجازه بررسی را پیدا خواهد کرد. واردات از این کشور دارای سرعت بسیار خوبی است و در زمینه بستن قرارداد و واردات کالا با سرعت زیادی عمل می کند. بیشترین واردات کالا از ترکیه توسط گمرک بازرگان در منطقه آزاد ماکو قرار دارد انجام می شود. این منطقه بیشترین واردات و صادرات ایران و این کشور را به خود دیده است. انواع محصولات کشاورزی مانند فندق و میوه و انواع سبزی های از جمله مواد وارداتی از این کشور می باشد.

به دلیل مراحل طولانی ترخیص کالا اکثر کسانی که در واردات و صادرات کالا فعالیت می کنند این مرحله از کا را به دست شرکت های وارد کننده می سپارند تا به خاطر آشنایی با مراحل و قوانین به راحتی ترخیص کالا را انجام دهد. این کار اصلا سخت نیست و صرفا با تجربه و داشتن دقت این مراحل طی خواهد شد. در واردات کالا از ترکیه از مشاوران حرفه ای که سال هاست در این زمینه کار کرده اند کمک گرفته می شود تا تمام مسایل را رعایت کنند، مثلا برای جابجایی پول و تبدیل پول ها به یکدیگر در صورت اشتباه خسارت جبران ناپذیری وارد خواهد شد، مثلا باید برای جابجایی پول شاید نیاز به تبدیل پول به یورو و یا لیر داشته باشید که بهتر است افراد آشنا این کار را انجام بدهند. یکی از موارد هم دیگر در وارداتاین کشور و ترخیص کالا بازرسی آن می باشد که باید با استاندارد های لازم مقایسه شود و این کار نیاز به فرد متخصص دارد. باید بدانید از کدام مرز قصد ورود کالا را دارید زیرا گمرک ها دارای قوانین متفاوتی می باشد مثلا گمرک جلفا با مرز بازرگان تبریز کمی متفاوت از هم عمل می کنند. واردات کالا از ترکیه می تواند به سه حالت زمینی و دریایی و هوایی باشد و هزینه این جابجایی از طرف صادر کننده پرداخت می شود و اگر تبدیل پول نیز نیاز باشد انجام می شود.

یکی از مهمترین دلایلی که دو کشور می توانند، واردات و صادرات بالایی با یکدیگر داشته باشند فاصله ای است که دو کشور با یکدیگر دارند، دو کشور ایران و ترکیه به دلیل همسایگی فاصله کمی با هم دارند و این از ویژگی های مثبت واردات از ترکیه می باشد. بازرگانان در ایران با واردات از این کشور به بازار اروپا نزدیکتر می شوند و این موضوع یکی از دلایل علاقه ایران به واردات می باشد. ایران بعد از تحریم های اقتصادی برای واردات بخشی از کالاهای مورد نیاز خود به صورت میان بر از کشورهای ثالث استفاده می کند که ترکیه یکی از این کشور هاست.

قبل از انتخاب کالا برای واردات به کشور بهتر است، اقلام وارداتی از این کشور که دارای تخفیف می باشند را در نظر بگیرید مثلا کاغذ تیشو از جمله کالاهایی است که تخفیف 10 تا 30 درصد دارد. از اجناس تخفیف دار دیگری که برای واردات کالا از ترکیه می توان به آن اشاره کرد: صفحات فولادی مفتول به هم تنیده اجاق با سوخت گازی رادیاتور حرارت مرکزی برای وارد کردن لوازم آرایشی باید حتما مجوز بهداشت وجود داشته باشد و تعداد محدودی از کالاها و برند ها این مجوز را می گیرند. از بین محصولات کشاورزی زمانی لیمو ترش اجازه ورود را نداشت ولی به تازگی به مقدار محدود این محصول می تواند وارد بازار ایران شود. با بررسی های انجام شده می توان مدت زمان ترخیص کالا به ایران را از این کشور به مدت یک هفته دانست. بهترین راه برای واردات کالا از ترکیه استفاده و مشاوره از شرکت های وارد کننده می باشد که در این راه کاملا کار کشته می باشند. بهتر است به جای اینکه هزینه های اضافی در زمینه واردات کالا داشته باشید یک مبلغی برای شرکت های وارداتی کنار بگذارید تا به راحتی کار را به ایشان بسپارید و از نتیجه کار مطمئن باشید.

باید توجه داشته باشید که با توجه به قوانین واردات از ترکیه هر کالایی اجازه ورود به ایران را ندارد و بازرگانان نمی توانند هر کالایی را به ایران وارد کنند. در واقع در قوانین موجود برخی از محصولات و کالاهای تولید شده ترکیه ممنوع الورود می باشند و اجازه وارد شدن به کشور را ندارند به عنوان مثال مواد مخدر، مشروبات الکلی جز کالاهایی هستند که اجازه ورود را ندارند. معمولا کالاها بر اساس وارد شدن به کشور به چند دسته تقسیم می شوند مثلا برای واردات از ترکیه اگر کالایی مجاز به ورود باشد نیاز به هیچ مجوزی نخواهد داشت و بدون هیچ مشکلی وارد کشور می شود ولی اگر کالایی مشروط باشد به این معنی است که برای ورود به کشور باید از یک بخش یا سازمانی مجوزی دوباره بگیرد و بعد از ارائه به گمرک بتواند آن را وارد کشور کند. مثلا برای واردات از ترکیه در حوزه دارو حتما باید مجوزی از وزارت بهداشت نیز‌‌دریافت شود. در بحث واردات از ترکیه قرارداد‌هایی منعقد شده است که طبق آن باید واردات و صادرات را انجام دهند. معمولا اقلام وارداتی از ترکیه طبق دسته بندی زیر وارد کشور می شوند.

به طور کلی قوانینی که برای واردات از این کشور در نظر گرفته می شود با دیگر کشورها تفاوتی ندارد و طبق قوانین حاکم بر ایران است. البته استثنایی نیز وجود دارد و آن هم عضویت در کنوانسیون تیر می باشد که کشور ایران و ترکیه عضو آن هستند و طبق آن واردات و صادرات طبق آن بسیار آسانتر می باشد و مراحل واردات کالا از ترکیه طبق این کنوانسیون واردات از این کشور آسان شده است و طبق آن در ترکیه کالاهایی که برای واردات به ایران آماده در گمرک هستند اجازه باز کردن پلمپ و بررسی کالا را ندارند و زمانی که ترخیص شده می تواند به ایران وارد شود از موارد استثنا سوء ظن پلیس است که در این صورت اجازه دخالت در بررسی کالا را دارند. انواع لباس و کفش مردانه و زنانه، جوراب و ساپورت لوازم الکترونیکی مانند سوئیچ کنترل موتور، لوازم یدکی و…. مواد اولیه برخی از صنایع مانند صنایع نساجی و صنایع پلاستیک برخی از تجهیزات ساختمانی مثل شیر آلات، پنجره فولادی و… لوازم مورد نیاز خانه مانند وسایل چدنی . انواع بلور .